Naukowa księgarnio-kawiarnia specjalizująca się w psychologii i naukach pokrewnych (rok założenia 1999)

Terapia analityczna

Freud oceniony Analiza krytyczna dzieła

Freud oceniony Analiza krytyczna dzieła Powiększ zdjęcie
Freud oceniony Analiza krytyczna dzieła
nasza cena: 71,10 PLN
Dostępne:
Nr katalogowy: 9788375050165
Dostępne: zapytaj o dostępność
Podstawowe
Autor:Macmillan Malcolm
Słowa kluczowe: Freud, psychoanaliza
Opis produktu

Książka wyjątkowa w literaturze poświęconej Zygmuntowi Freudowi. Z prostą, żelazną logiką autor poddaje analizie dzieło Freuda. Pokazuje, jak się ono kształtowało i na tej podstawie dokonuje jego oceny. Całość kończą obszerne rozważania o sytuacji psychoanalizy dzisiaj.
Dlaczego Zamknięty krąg? Określenie to odnosi się do najważniejszej tezy przedstawionej w książce, a dotyczącej metody stosowanej w psychoanalizie. To, co pacjent mówi psychoanalitykowi, determinują oczekiwania, które psychoanalityk nieświadomie przekazuje pacjentowi. Tego rodzaju nieświadomy wpływ znakomicie ilustruje obraz André Brouilleta z 1887 roku Une leçon clinique a` la Salpe^trie`re. Przedstawia on pacjentkę Charcota, u której rozpoczyna się właśnie drugie stadium ataku histerycznego, obejmujące słynny arc de cercle (łuk histeryczny). Widzi ona przed sobą zawieszony na ścianie duży rysunek, przedstawiający pacjentkę wygiętą właśnie w taki łuk. Freud bronił Charcota przed zarzutami, mówiącymi że nieświadomy wpływ odgrywa tu istotną rolę, był jednak w błędzie. Ten sam błąd popełnił potem we własnej pracy. Z tego zamkniętego kręgu Zygmunt Freud nie zdołał się nigdy wyzwolić.
MALCOLM MACMILLAN do przejścia na emeryturę w 1994 roku był starszym wykładowcą psychologii na Uniwersytecie Monasha w Australii. Obecnie jest profesorem psychologii na Uniwersytecie w Melbourne oraz profesorem na Uniwersytecie Deakina. Jest członkiem Akademii Nauk Społecznych Australii, Australijskiego Towarzystwa Psychologicznego, którego był przewodniczącym, oraz Stowarzyszenia Nauk Psychologicznych. Wydał liczne prace poświęcone tak zróżnicowanym zagadnieniom, jak dzieło Janeta i Charcota, freudowska teoria uwiedzenia w dzieciństwie, przypadek Phineasa Gage’a oraz lokalizacja funkcji mózgu w aspekcie chirurgicznym. Jest współwydawcą "Journal of the History of the Neurosciences".

patronat medialny: Charaktery

Komentarze
Ten produkt nie posiada jeszcze komentarzy

Produkty z tego działu


[%carousel%]
Ikony

Psyche.pl 2005-2015. All Rights Reserved.

Kontakt ze sklepem

Zapraszamy do kontaktu!