Naukowa księgarnio-kawiarnia specjalizująca się w psychologii i naukach pokrewnych (rok założenia 1999)

Terapia analityczna

Uczenie się na podstawie doświadczenia

Uczenie się na podstawie doświadczenia Powiększ zdjęcie
Uczenie się na podstawie doświadczenia
nasza cena: 60,30 PLN
Dostępne:
Nr katalogowy: 9788362651023
Dostępne: zapytaj o dostępność
Podstawowe
Autor:Wilfred R. Bion
Opis produktu

Bion podkreśla, że punktem wyjścia, a zarazem centralnym zagadnieniem w procesie analitycznym jest uczenie się na podstawie doświadczenia. Stąd tytuł pierwszej z tych jego czterech głównych prac - Learning from Experience.

Autor doświadczenia swoje zdobywa, przemierzając tereny częściowo opisane przez sławnych poprzedników - wielkich psychoanalitycznych odkrywców: Frueda, Klein i innych. Wyposażony w mapy przez nich sporządzone i w kompas metody psychoanalitycznej zapuśił się w środek mało zbadanego regionu, którym był umysł zawładnięty przez funkcjonowanie psychotyczne.

Bion doszedł do wniosku, że "teoria i praktyka psychoanalityczna w pracy z pacjentami cierpiącymi na poważne zaburzenia myśli wskazują na konieczność przeformułowania teorii pochodzenia i natury myśli, a także równoległego przeformułowania teorii opisujących mechanizm <> myśli" (s. 28). Stwierdzenie to mogłoby być mottem wielu prac Biona. Istotnie, odkrycia dokonane przez niego w pracy analitycznej z pacjentami psychotycznymi doprowadziły do sformułowania nowych teorii dotyczących ogólnych procesów poznawczych, myślenia i kształtowania sił osobowości.

Michał Łapiński
(fragm. Wstępu do wydania polskiego)

Komentarze
Ten produkt nie posiada jeszcze komentarzy

Produkty z tego działu


[%carousel%]
Ikony

Psyche.pl 2005-2015. All Rights Reserved.

Kontakt ze sklepem

Zapraszamy do kontaktu!